Ugyan ki ne emlékezne az FPS-ek atyjára, a Wolfenstein 3D-re. Abban az időben, 1992-ben, mikor megjelent, egy új színvonalirányzatot nyitott meg a játéktörténelemben. Ez volt az első olyan alkotás, ahol belső nézetben irányíthattuk a karaktert. Hosszú idő telt el, mire végre 2001-ben megjelent a folytatás, a Return to Castle Wolfenstein.
A történet szerint I. Heinrich herceg talál egy írást, melynek segítségével egy hatalmas élőhalott sereget tudott volna megidézni, hogy segítségükkel átvegye a hatalmat. Ezt persze szerencsére egy szerzetes valami hókuszpókkal próbálja megállítani, így történik, hogy időszámításunk után, 943-ban Heinrich herceget csapdába csalja. Persze 1000 évvel később, a németek egy ásatás folyamán „minő véletlen” rábukkannak a sírra, így kezdetét veheti a kísérletezgetés, mindenféle zombikkal és Übersoldierekkel.
Persze az Amcsik sem restek, rögtön küldenek is 2 szuperügynököt, hogy járjanak utána a dolognak, viszont kalandjuk nem tart valami hosszú ideig. Míg társunkon éppen kísérletezgetnek, addig mi (B.J. Blazkowicz) egy hideg, koszos cellábban rohadunk, várva, hogy mikor kerülünk sorra. Persze egy ügyes kis pókembert megszégyenítő mozdulattal könnyedén felmászva a plafonra, csak egy késsel a tarsolyunkban várjuk, hogy Fritz mikor is jön értünk. Innentől veszi kezdetét a játék.
A felszerelés
Eleinte csak egy kés, illetve lábmunkánk áll rendelkezésünkre, de a halott német őrtől elszedett Luger pisztoly is már a játék legelején a szolgálatunkra áll. Emellett vihetünk magunkkal még 1 illetve 2 darab Colt 1911 pisztolyt. Később rendelkezésünkre áll az MP40 géppisztoly, a hangtompítós, állandóan túlmelegedő Brit Sten gépfegyver, és a személyes kedvencem, a Thompson. Sajnos ehhez elég kevés golyót találni a játék folyamán. Távcsöves fegyverek terén a K98K Mauser az, amit a legtöbbször fogunk használni. Nagyon erős fegyver, zoomolni is tudunk vele, de hátránya hogy igen lassú. Az ejtőernyős alakulat által használt FG42-es távcsöves puska is viszonylag erős és gyors, bár ezzel sajnos nem tudunk zoomolni. A lopakodós pályákon nagy kedvencünk lesz az a különleges távcsöves fegyver, mely hangtompítóval, illetve éjjellátó felszereléssel van ellátva. Nagyon erős fegyver, egy pontos találattal le lehet teríteni vele az ellenfelet. A leg brutálisabb fegyver mégis a Venom névre hallgató szörnyeteg. Ha egyszer beindul, nincs olyan objektum, mely élve megúszná a velünk történő találkozást. Sajnos egy idő után elég pontatlanná válik a fegyver, nagy a szórása, így csak pár másodpercig tudunk vele pontos célzást bevinni, de azért egy Übersoldier ellen nagyon hatásos fegyver. Viszont ha sokat használjuk, a fegyver felforrósodik. A piromániások nagy kedvence lesz a lángszóró. Nagyon hatásos tud lenni, főleg tömegben. Egy viszonylag érdekes fegyver a Tesla Gun, mely elektromos nyalábokat tudunk kibocsátani. Mint egyik 2. világháborús játékból, innen sem maradhat ki a Panzerfaust, alias a rakétavető. Funkcióját nem magyarázom, mindenkinek világos, azzal az egy kiivétellel, hogy ezúttal nem tankok ellen fogjuk majd használni leginkább. Vannak emellett még gránátjaink is. Használhatjuk a klasszikus nyeles gránátot, illetve az időzítővel ellátott dinamitot. Sajnos a gránáttal vannak problémák. Nagyon nehezen lehet kezelni, illetve a fizikája sincs megoldva valami elfogadhatóra. Ahogy a földön pattog, néha nevetséges tud lenni. Viszont nagyon ötletes az is, hogy ha sokáig tartjuk a kezünkben, (ugyebár a messzebbre hajítás érdekében) akkor nagy az esély rá, hogy elpukkan a kezünkben. Lesznek még állomások, ahol felállított MG42-es gépfegyverrel is lehetőségünk lesz kaszabolni az ellenfeleket.
Ellenfeleink nagy része mily meglepő, német katonák lesznek. Az egyszerű bakáktól kezdve a csicsás SS tisztekig, a lángszórósokig, mindenféle formában össze fog velük akadni a bajszunk. Pár küldetés után viszont már élőhalottak és gonosz szellemek társaságát fogjuk élvezni, majd pedig ellátogatunk az X-Laboratóriumban, ahol mindenféle gonosz náci teremtménnyel dolgunk akad majd. Belőlük nincs is olyan sok, ezért megemlítem őket:
- Loper: Két kézen járó, a teste alján elektromos szerkezettel ellátott teremtmény. Nagyon gyors, erős fizikumú, és áramcsapással tud támadni.
- Übersoldier: Hatalmas, robot szerű szerkezet, mely erős páncélzattal van ellátva. Velük 3 féle formában fogunk találkozni. Van, amely Venom gépfegyverrel támad ránk, a másik rakétavetővel, a harmadik meg Tesla Gun-nal felszerelve próbálkozik, kisebb-nagyobb szerencsével ugyebár.
És ugyebár végül meg kell küzdenünk magával Heinrich herceggel és nemes brigádjával is.
Általánosan a játékról
A megjelenéssel semmi probléma sincs. Ugyebár ez is Id játék, természetes, hogy a játkot hajtó grafikus motor az IdTech 3 felturbózott változata. Szép textúrák, szép effektek. Különösebben a láng effektet emelném ki. Nekem személy szerint nagyon tetszett a lángszóró használata után elém táruló látvány. A mesterséges intelligenciával sincs annyira nagy baj. Próbálnak összedolgozni a katonák, segítik egymás, a gránátokat szó szerint visszapasszolják nekünk. Nagyon jóra sikeredett. Viszont néha képes bebambulni az AI sőt, néhol olyan kitartóak a német hon mellett, hogy a vízbe is utánunk ugranak, és ott is próbálnának lelőni. Sajnos ez elég gyakori jelenség. A pályák és a küldetések is nagyon változatosak. Van, ahol csak előre kell menni, és hentelni, vagy kijelölt tiszteket levadászni, néhol pedig úgy kell végigmenni az egész pályán, hogy egy árva léleknek se tűnjön fel, hogy a közelbe vagyunk. Ilyenkor általában riadóval figyelmeztetik egymást, és ekkor jön a klasszikus Game Over felirat. A játékban lehetőségünk van felszedni titkos kincseket is, ár értelmét nem nagyon látom, mivel semmi hasznukat sem tudjuk venni. Hasznos funkció még a sprint is, melyet a Shift gomb nyomva tartásával tudunk aktiválni. Oldalt ez a zöld csík jelzi az állóképességünket. Ha teljesen lement, akkor már nem vagyunk képesek tovább sprintelni. Bár egy kis pihenő után ez újra feltöltődik, illetve ha sört, vagy bort iszunk, az még megnyomja egy kis plusz csíkkal. Hasonlóan ötletes dolog a medikitek utánpótlása is. Míg más játékban elsősegélycsomagokkal tudjuk helyreállítani életerőnket, addig itt az ételek elfogyasztása is plusz életerőt ad nekünk. Persze a medikitekkel is meg tudjuk ezt tenni, mely 25-ös, illetve 50-es kiszerelésben található meg. Páncélzatként pedig német rohamsisakokat, illetve dzsekiket vehetünk fel. Ami még kicsit szemet szúrt nekem, az a következő jelenség: Ha éppen a Venom fegyvert hordozzuk magunknál, akkor ugyebár jelentősebben lassabban haladunk. Ha fegyvert váltunk, ismét gyorsan futunk. Nem tudom, miért futunk gyorsabban úgy, hogy közben egy 200 kilós szörnyeteget cipelünk a hátunkon, és akkor még nem is beszéltem a többi felszerelésről. De ez mondjuk elhanyagolható, nem ez lesz ugyebár a játék megbuktató eleme. Nagyon örülök még a kihajlás funkciónak is, ami ugye nem minden régi játékban volt megtalálható. Viszont egy valamit nem értek. Ha már egyszer ki tudok hajolni, akkor miért nem tudok kihajolva tüzelni? Sajnos ez egy olyan pont, ami engemet mélyen megsértett. Illetve meg kell még említenem, hogy ha éppen a csigalépcső használata közben futunk össze Hanz-al és lelőjük, szegény elég érdekesen, a legutolsó fokig lecsúszik. Eléggé fura látvány, szerintem zavaró pont a játékban.
Bárki mond bármint, a Return to Castle Wolfenstein egy klasszikus marad. A műfaj rajongóinak kötelező kipróbálni. Viszont a zombis pályák szerintem nagyon nem illettek bele a játékba. De attól még nagyon élvezhető játék.
9/10
Utolsó kommentek